جمعه, 19 مرداد 1397 07:41

تقویت اراده

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
ارسال نظر

 

تقویت اراده

امام صادق (علیه السلام) می فرمایند :

اِذا دَعَوتَ فَظُنَّ أن حاجَتَکَ بالباب : وقتی چیزی می خواهی پس بپندار (خیال کن ، تصور کن ) که خواسته تو دم در است (اجابت شده )

 

همانطور که قبلا بیان نمودیم اولین گام برای گرفتار نشدن و یا رهایی از فشار جنسی داشتن تصمیم و اراده است.

امروز تصمیم گرفتیم راه های تقویت اراده را بیان نماییم تا کمک مناسبی برای تصمیم گیری های معقول و بجا برای رهایی از این بیماری باشد.

جهت مطالعه راه های تقویت اراده بر روی لینک ذیل کلیک نمایید

راه های تقوین اراده

ارسال نظر

رسیدن به آرامش و درک زندگی پاک، یکی از مهم‌ترین اهداف آفرینش انسان است و خداون نتعال با بینش و درایتی که به انسان عطا فرمود تا با تقویت اراده خود بتواند به اهداف زندگی برسد.

 

امام صادق (علیه السلام) می فرمایند : اِذا دَعَوتَ فَظُنَّ أن حاجَتَکَ بالباب : وقتی چیزی می خواهی پس بپندار (خیال کن ، تصور کن ) که خواسته تو دم در است (اجابت شده ).


زندگی، قانون دارد. خوشبختی، با فهم و رعایت قانون زندگی و سیه‌روزی، با نادیده انگاشتن قانون زندگ حاصل ‌می‌شود .‌موفقیت‌ها به بخت و اقبال وابسته نیست، بلکه زندگی پاک را با احترام به قوانین، می‌توان در آغوش کشید.
شخص با اراده کسی است که وقتی درباره کاری، به خوبی تأمل کرد و آن را نافع دانست، تصمیم به انجام آن ‌می‌گیرد و با فعالیت و ثبات قدم، آن را به اجرا در می‌آورد و در مقابل، فرد سست اراده ، با کمترین مشکلی، از ‌انجام دادن کار، دلسرد شده و دست از تلاش برمی‌دارد. این فرد دارای هدفی معقول است و تا موقعی که به آن نرسیده، از تعقیب آن باز نمی‌ایستد و ‌مشکلات و موانع روانی یا مادی، به اراده و عزم او لطمه نمی‌زند و از پیشرفتش، جلوگیری نمی‌کند.

پیش از انجام هر کارى به جنبه ‏ها و آثار مثبت و منفى آن توجه کنید، زیرا با آگاهى از زیان‏ها یا منافع کارى، انگیزه براى ترک یا انجام کار بیشتر مى‏شود و به طور طبیعى اراده قوى مى‏گردد.کسی که اراده‌ ای قوی دارد ، آنچه را خواسته است، با کوشش و ثبات قدم، به دست می‌آورد.
ادیسون می‌گوید:مشکل افرادی که شکست خورده‌اند و دست از تلاش بر‌داشتند ، این بود که نمی‌دانستند در ‌یک قدمی ‌پیروزی‌اند و می‌گفت ، راز توفیقم این بود که هرگاه برای باز کردن دری تلاش می‌کردم و باز نمی‌شد، ‌بارها و بارها تلاش می‌کردم وبا خود می‌گفتم: حتماً این کلید، درب را در صدمین بار، باز خواهد کرد.

برای تقویت اراده باید به موارد زیر توجه داشت:الف) تعیین هدف یا اهداف

‌انسان باید ابتدا هدف و یا اهداف خود را در زندگی و یا کاری که می‌خواهد انجام دهد ، به طور دقیق و مشخص ‌ترسیم کند. طبیعی است که این هدف، باید شفاف، معقول، قابل دستیابی، بدون افراط و تفریط ، مطابق توان و ‌استعداد خود و واقع‌بینانه باشد نه بلندپروازانه و خارج از توانایی‌‌های شخص. در غیر این صورت، وقتی با ‌مشکلات و موانع سختی رو‌به‌رو شود، ناامید و دلسرد شده، از ادامه کار، منصرف می‌‌شود و خود را ناتوان و ‌بی‌‌اراده می‌بیند.

 

ب) شناخت توانایی‌‌ها و استعدادها

 

همه ما در وجود خود، از استعدادهایی برخورداریم. کافی است این نیروها را بشناسیم و برای رسیدن به هدف، ‌آنها را به کار گیریم.ج) برنامه‌‌ریزی

 

باید برای تمام کارها و فعالیت‌‌های شبانه‌روزی، برنامه‌‌ای مدون و منظم داشته باشید .بدین منظور از جدولی استفاده ‌کنید که در ستون افقی آن، ساعات شبانه‌روز و در ستون عمودی، ایام هفته را یادداشت و تمام کارهای روزانه - ‌خواب، استراحت، ورزش و مطالعه را در آن درج کنید و هر فعالیتی را در زمان خاص خود، در جدول بنویسید ‌و هیچ زمانی را بدون کار ، خالی نگذارید. هر روز صبح با نگاهی به آن برنامه ، به اجرای دقیق آن بپردازید و ‌شب‌ها، قبل از خواب، آن را محاسبه و ارزیابی کنید. شایسته است همچون یک محاسبه‌‌گر جدی و قاطع ،فعالیت‌های روزانه و میزان موفقیت خود در انجام دادن آنها را بررسی کرده و در صورت موفقیت، خود را ‌تشویق و در صورت تخلف و سهل‌‌انگاری در اجرا، خود را تنبیه کنید.

 


د) اصل تلقین یا خودگویی‌های مثبت

 

گـفتن، باور داشتن است. وقتی می‌گوییم من آدم شکست خورده‌ای هستم، بی‌استعدادم و عوض شدنی نیستم،در واقع، ‌حکم محکومیت خود را صادر می‌کنیم. روان‌شناسی شناخت، به ما چنین می‌گوید: دستور دادن، فرآیند شدن است و ‌ما را دستورات می‌سازند.
ما همواره با خودمان حرف می‌زنیم و 70 درصد وقت‌مان با گفتگو سپری ‌می‌شود، حتی زمان خواب ، ما همان می‌شویم که با خود حرف می‌زنیم. سعی کنید دستورات خوبی به خودتان ‌بدهید. شما با خودتان چه می‌گویید؟ فرهنگ ذهن و زبان شما، مثبت است و نیروزا و یا منفی است و نیروبر؟‌ ‌آجر‌های بنای هستی‌مان را طرز تفکرمان می‌سازد و اگر بخواهیم در دنیای‌مان اتفاق زیبایی بیفتد ، گام اول ، ‌تغییر در نگاه و بینش ماست.
با تغییر نگاه ، ایده‌آل‌ها و اهداف زندگی‌مان به درستی شکل می‌گیرند و آن گاه گام دوم، یعنی تلاش مستمر و انتخاب‌های عالی و فرداساز، در دنیای ما رخ خواهد داد. نگرش‌ها و اندیشه‌های ما، مهم‌ترین عامل تغییر به شمار می‌آیند. 90 درصد تغییرات خوب و بد ‌زندگی‌مان، به نوع نگرش ما به رخدادهای زندگی بستگی دارد و 10درصد آن به وقایع بیرونی وابسته ‌است.


ه) تدریجی بودن تقویت اراده

 

برای به دست آوردن اراده‌ای قوی و محکم، باید به تدریجی بودن آن و نیاز آن به تمرین، توجه داشت. گمان نکنید ‌می‌توانید بدون تلاشی درخور، به آن دست یابید. بنابراین، به راهکارهای عملی زیر توجه کرده، به ‌آنها پایبند باشید: هر روز صبح حداقل 20 دقیقه ، به طور مرتب و در ساعتی معین ، ورزش کنید.‌‌ صبح‌ها، هر زمان که بیدار شدید ، بی‌‌درنگ برخیزید و از رختخواب بیرون بروید ، حتی اگر خواب‌آلودگی ‌مــزاحـمـتـان اسـت، از اتاق بیرون بروید و قدری نرمش کنید تا خواب‌آلودگی از بین برود.
در صورت امکان، چند دقیقه قبل از اذان صبح از خواب بیدار شده، نماز شب بخوانید و اگر در آن وقت بیدار ‌نشدید ، قضای آن را به جا آورید. مقید باشید هر روز تعداد آیات معینی از قرآن را تلاوت کنید (حداقل 30 تا 50 آیه) و در صورت تمایل، در ‌هفته‌‌های بعد، بر میزان آن بیفزایید.ترک گناه و مخالفت با هواهای نفسانی، نقش بسیار مؤثری در تقویت اراده و نهادینه کردن آن در درون انسان ‌دارد.

هرگز در کارها، ناامید نشوید و با حالتی تهاجمی، برای پیگیری و به انجام رساندن کارهای ناقص و ناموفق، ‌تلاش کنید.کارهایی را که به عهده می‌گیرید، ناتمام رها نکنید و آنها را به نحو احسن و تا رسیدن به نتیجه مطلوب، ادامه دهید واز پراکنده کاری وآشفتگی در کارها که موجب به هم ریختگی نظام فکری می‌شود ، بپرهیزید و به ‌فعالیت‌های خود ، تمرکز وانسجام ببخشید. همواره بر خداوند ، توکل کرده و در همه امور، از او استمداد جویید.


منبع: نمناک namnak.comnamnak.com


تلگرام زندگی

 

 

مطالب مرتبط: 

 

ترک خودارضایی


+ 4
+ 6
خواندن 1996 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 19 مرداد 1397 07:41

لطفا نظر خود در خصوص این مطلب را برای ما بنویسید، ما به همراهی شما برای ارتقاء سطح کیفی مطالب نیازمندیم

چیزی در اینجا بگو
نمادهای سمت چپ
شما مهمان هستید ( ثبت نام ؟ )
یا ارسال به عنوان یک مهمان
در حال بارگیری نظر ... نظر بازسازی خواهد شد بعد از 00:00.

اولین نفری باشید که نظر می دهید.

رسانه


+ 4
+ 6
محتوای بیشتر در این بخش: انتخاب دوست »